Milyen hosszú utat tesz meg a gyapjú a báránytól, míg végül kabát lesz belőle? És milyen nagy utat tesz meg Peti, hogy új ruhája legyen? A Zengőkert Kiadó könyve elsőre egy egyszerű mesének tűnhet, ám közelebbről megvizsgálva számtalan figyelemreméltó dolgot rejt. Peti egy alázatos és szorgalmas kisfiú. Mivel ruhája egyre kisebb, kénytelen báránykájáról a gyapjút levágni. Hogy az anyagból ruha váljék, segítséget kell kérnie a felnőttektől. Nagymamái a gyapjút fonallá készítik elő, melyet a nagybátyjától kapott pénzből kékre fest, édesanyja a festett fonalból szövetet sző végül a Szabó megvarja a ruhát számára.
Ám nem csak a gyapjú útját tanulhatják meg a történetből a gyermekek, hanem azt is, hogy a kitartó, kemény munka meghozza a gyümölcsét. Peti ugyanis nem pénzzel fizetett a fonásért, szövésért és varrásért, hanem munkával. Mindenkinek a házi munkába segített be. Gyomlált, állatokról gondoskodott, boltba ment, fát vágott és a kishúgára vigyázott. Mégis azon a vasárnap, amikor először ölthette magára az ünnepi ruhát, melyért keményen megdolgozott, ő bárányának mondott köszönetet.
A mese több mint 100 éves mégis üzenetét bármelyikünk magáénak érezheti. írója Elsa Beskow egyben illusztrátora is a könyvnek. Rajzain szinte élnek a kedves és szerethető szereplők. A könyv szövege nagybetűvel szedett így a kezdő olvasók is sikerrel forgathatják.